Ειδήσεις

Νίκησε τον κακό του εαυτό, τις απουσίες και την ΕΑΛ ο αήττητος Απόλλων Καρδίτσας

Τον κακό του εαυτό κι έπειτα την ΕΑΛ νίκησε ο Απόλλων Καρδίτσας στην 5η «στροφή» του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΘ. Η ομάδα του Σπύρου Παππά αντιμετώπισε ένα νεανικό -ως επί το πλείστον- και ταλαντούχο σύνολο, υποχρεώνοντάς το στην πρώτη του φετινή ήττα, αφού επικράτησε με σκορ 63-58.

Σε άλλο ένα ματς, οι απουσίες δεν έλειψαν, καθώς πέραν των τραυματιών Τσέγκου, Τρ. Ζωιτσάκου, Παπαστολόπουλου, εκτός παρέμειναν οι Κατσαρός, Ντασιώτης, Μπαϊμάκης, Στεφανίδης, ο Δίκαρος αγωνίστηκε ανέτοιμος, ενώ ο Τσανάκας αγωνίστηκε μόνο στο 1ο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, οι «κυανόλευκοι» βρήκαν τις λύσεις, έδειξαν χαρακτήρα και παρέμειναν αήττητοι στη σεζόν, κάνοντας το «4 στα 4», σε ένα ματς που είχαν από την αρχή έως το τέλος το προβάδισμα, μένοντας μόλις μία φορά πίσω στο σκορ.

Ο Απόλλων ξεκίνησε με προβάδισμα 13-5 στην 1η περίοδο, με την ΕΑΛ να τρέχει σερί 0-5 και να διαμορφώνει το 13-10 στο 10’. Στο 2ο δεκάλεπτο, το σκορ παρέμεινε χαμηλό και οι γηπεδούχοι, παρότι ξέφυγαν ελαφρώς (19-13 στο 16’), είδαν την ομάδα της Λάρισας να ακολουθεί κατά πόδας και να μειώνει σε 23-20. Παρά τα πολλά λάθη, ο Απόλλων κατάφερε να βρει ρυθμό από την περιφέρεια και στο ημίχρονο να προηγείται με το ισχνό +3 (26-23).

Η έναρξη της 3ης περιόδου έφερε εκ νέου τους «κυανόλευκους» να ξεφεύγουν στο σκορ με οκτώ πόντους διαφορά, σε ένα διάστημα που επιθετικά ηγήθηκαν οι Γεωργαντζάς, Κούτριος και Δίκαρος. Από εκεί και έπειτα, η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ 3-6 πόντων και ο Απόλλων «έκλεισε» το δεκάλεπτο με πλεονέκτημα 5 πόντων, για το 43-38.

Στην τελευταία περίοδο, ο Απόλλων, αν και είδε την ΕΑΛ να προσπερνά στιγμιαία, κατάφερε να διατηρήσει την ψυχραιμία του και με διάθεση να υπερασπιστεί την έδρα του, κατάφερε προς το φινάλε της αναμέτρησης να παγιώσει μία διαφορά που του επέτρεπε να διαχειριστεί καλύτερα τον εναπομείναντα χρόνο. Έτσι, το 63-58 δεν άλλαξε τη ροή του ματς και η ομάδα του Σπ. Παππά έφτασε στο 4ο ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας εκπληρώσει και το ρεπό της για τον 1ο γύρο.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 26-23, 43-38, 63-58.

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Πάσχος 2, Ντασιώτης, Πανταζής 1, Κούτριος 13 (1), Τσανάκας 3 (1), Γεωργαντζάς 15 (1), Αλ. Ελευθερίου, Ρουκάς 7 (1), Παπανδρέας 4, Δίκαρος 18 (1).

ΕΑΛ (Αν. Γκόρης): Α. Παπαναστασίου 27 (3), Ριζούλης, Παπαστεργίου 3, Ντούγκας 15 (1), Νικηφοράτος, Χονδρονάσιος, Γκαραγκούνης 6, Καλέτσιος, Παπαϊωάννου, Κυρίτσης 4, Μουράτης, Κίτσιος 3.